Saturday, 30 March 2019

College Mathematics, Assignment 04

College Mathematics C17V 
Assignment 04, 
Mathematics, Problems and Solution 

  1. 1. 73,456 = Seventy three thousand four hundred fifty six 
  1. 2. a. 12,176 ÷ 24 = 507.333 
            b. 3• 51 = 3 × 3 × 3 × 3 × 5 = 405 
            c.  √9• √36 = 3 × 6 = 18 
            d. 12(62-4) = 12 (36-4) = 12 × 32 = 384 
             e. 7345 • 1000 = 7,345,000 
       3.  a. 1423 + 6234 + 1867 = 9,52​​4 = 9,500 
            b. 8734 - 2398 = 6,336 = 6,300 
      4.  7/10 (number of parts shaded/number of equal parts) 
      5.    a. 50/75 = 2/3 
             b.105/120 = 7/8 
      6.    a. 3/3 ÷ 2/3 = 3/2 
             b. 4 • 1/12 = 1/3 
             c. 2/9 • 15/4 • 4/12 = 5/18 
             d. 1/2÷ 25/4 =2/25 
             e. 4/3 • 33/5 = 44/5 
    7.      a. The least common multiple (LCM) of 12 and 24 is 24. 
             b. The least common multiple (LCM) of 7, 9 and 21 is 63. 
    8.      a. 6/7 - 1/3 = 11/21 
             b. 2/3 + 5/6 + 7/9 = 41/18 
             c. 15 - 47/9 = 88/9 
             d. 3/4(5/6 - 1/3) = 3/8 
             e. (2/5)2 + (1/2)3 = 57/200 
   9.       a. 5.8 + 0.043 + 16.79 = 22.633 
             b. 20.01 × 11.1 = 222.111 
             c. 39.4/100 = 0.394 
             d. 3.32 ÷ 4 × 10 = 8.3 
             e. 0.2[5.28-(0.7)2] = 0.958 
   10.    1 teacher = 16.4 students 
   11.    Circumference = 2 • π • radius = 2 • 3.14 • 1.4 = 8.792 
   12.      a. 9/30 = 3/10 
              b. 3/2 ¿ 3/4= 3 • 4 ¿ 2 • 3 = 12 ¿ 6 = 1/2 
   13.      a. Oranges: $0.96/6 = $0.16 per orange. 
                                 $1.20/8 = $0.15 per orange. It is better to buy. 
              b. Muffins: $10.20/12 = $0.85 per muffin. It is better to buy. 
                                 $16.20/18 = $0.90 per muffin. 
  14.      a. n/30 = 9/15  
                 n × 15 = 30 × 9 
                 n = 18 
            b. 0.1/0.6 = n/12 
                 n × 0.6 = 0.1 × 12 
                  n = 2 
   15.    a. in general 2 out of 11 students are accepted 
                in fall of 2012: 460 out of x students are accepted in fall of 2012 
                thus we can set up the proportion 
                  2 : 11 = 460 : x 
                  2/11 = 460/x 
                 2 • x = 460 • 11 
                 x = 2,530 students 
         2,530 students applied for admission. 
          b. 3 inches corresponds to 100 miles 
              15/2 = 7.5 inches apart on the map corresponds to x miles 
                  thus we can set up the proportion 
                  3 : 100 = 7.5 : x 
                  3/100 = 7.5/x 
                   3 • x = 100 • 7.5 
                    x = 250 miles 
   16.      a. 12.3% = 12.3/100 = 0.123 
              b. 152% = 152/100 = 1.52 
   17.      a. 0.71 = 0.71 (100%) = 71% 
              b. 0.059 = 0.059 (100%) = 5.9% 
   18.      a. Let’s the number be 'n' 
                   n = 60% • 300 
                   n = 0.6 • 300  
                   n = 180 
                  Thus, 180 is 60% of 300. 
            b. Let's the number be 'n' 
                     0.2% • n = 24 
                     0.002 • n = 24 
                       n = 24/0.002 
                       n = 12,000 
                Thus, 0.2% of 12,000 is 24. 
   19.     a. Amount of vinegar = solution of vinegar • ounces of solution 
                                                = 40% • 32 
                                                = 0.4 • 32 
                                                = 12.8  
                  The amount of vinegar in 32 ounces of the solution is 12.8. 
             b. the price + 7.12% of the price = total amount charged 
                 60 + (7.12/100) • 60 = $64.272 
                 The total amount charged is $64.272. 
   20.     a. P = $450 
                 i = 9% or 0.09 
                 t = 3 months = 3/12 = 1/4 years 
                 A = the total amount due 
                 A = P(1+rt 
                A = 450(1+0.09•1/4) 
                A = $460.125 
                    The total amount due at the end of 3 months is $460.125. 
          b. P = $5,000 the principal               t = 20 years 
              r = 0.10 or 10% annual rate 
              m = 4 compounding period per year 
              i = 0.10/4 = 0.025 interest rate per period 
              n = 20 • 4 = 80 total number of compounding periods 
              A = future value 
              A = P(1 + i)^n 
              A = 5000(1 + 0.025)^80 
              A = $36,047.84 
              The compound interest factor is A/P = 36,047.84/5,000 = 7,209568. 

References 
Elayn Martin-Gay (2011). Basic College Mathematics (4th Ed.). Boston: Pearson. 

click here